Przejdź do treści

magdalena-malarka

Magdalena lenartowicz

MALARKA UKOJENIA

Magdalena Lenartowicz (ur. 1989 r. w Radomiu) to artystka młodego pokolenia
– absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Chociaż z wykształcenia jest kulturoznawcą Europy Środkowo-Wschodniej, poświęciła się bez reszty pracy twórczej.
Mimo relatywnie niedawnego debiutu ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i grupowych (Bigscreenplaza w Nowym Jorku 2023 r.,
wystawa zbiorowa w Monaco 2023 r., wystawa zbiorowa w Paryżu 2023 r, wystawa indywidualna „Ulotność” Nowy Świat 29 Warszawa 2022 r,
wystawa indywidualna w Pałacu Kultury i Nauki 2021 r. i wiele innych). Twórczość Lenartowicz ciągle się rozwija i poszerza o nowe kierunki artystyczne,
jednak głównym azymutem jej podróży jest malarstwo abstrakcyjne.


Artystka na szerokich przestrzeniach swoich płócien tworzy niezwykle sensualne kompozycje, gdzie płaska powierzchnia malarska subtelnie przenika się z przestrzennymi, reliefowymi elementami.
Pierwsze skrzypce w pracach Lenartowicz gra kolor. Magda sięga po całą paletę barwną inspirowaną odcieniami natury.
Spotkamy tu lazurowe błękity, łagodne pastele, słoneczne żółcieni, ciepłe ugry, piaskowe beże – barwy, które przywołują skojarzenia z żywiołami: ziemią, wodą i powietrzem.
Oprócz tradycyjnych środków malarskich takich jak farby akrylowe mięsiście nakładane szpachlą czy złoto płatkowe migocące między załamaniami materii i zamierzonymi spękaniami gruntu znajdziemy rozwiązania innowacyjne.
Artystka nie poprzestaje w twórczych poszukiwaniach. Eksperymentuje z technikami wyjętymi poza nawias artystycznego alfabetu.
Jej uwagę przyciągają rzeczy zapomniane, z pozoru nieciekawe, zużyte. Na obrazach wnikliwy obserwator dostrzeże wypalone ziarna arabiki, przywołujące żywe rozmowy z warszawskich kawiarni.
Brunatna barwa i gruboziarnista struktura kawy w połączeniu ze złociście piaskowymi tonami zainspirowały artystkę do stworzenia nowego cyklu obrazów „Energia ziemi”.
Spokój i ciepło bijące z abstrakcyjnych, gradientowych płócien zatrzymuje widza przed obrazem i zaprasza do kontemplacji.
Lenartowicz sięga także po materiały z recyklingu, a świadome dbanie o środowisko i planetę jest niezwykle bliskie filozofii artystki.
Odnalezione w lesie fragmenty porzuconego szkła, nagromadzone stronice przeczytanych przed laty gazet wyciągniętych z babcinej komody, zasuszone gałązki – pamiątki z rodzinnych spacerów po lesie to tylko kilka przykładów obiektów, którym Magda nadaje nowe znaczenia.
Obrazy Lenartowicz utrzymane w duchu RecyclingArtu to swoiste „małe wyprawy”, kartki z pamiętnika poetyckiej codzienności. Malarka poprzez swoje dzieła mówi: zatrzymaj się na moment i złap głęboki oddech. Ostatecznym celem każdej wyprawy jest obraz-przystań.
Widz odnajdzie tu wizualne ukojenie i pozwoli odpocząć zmęczonym zmysłom. Lazurowe błękity, turkusy, przejrzyste akwamaryny, ciepłe beże czy gołębiowe szarości wywołują u widza wewnętrzny spokój.
Oprócz niewątpliwej przyjemności estetycznej jakiej doświadczamy w bezpośrednim kontakcie ze sztuką ważne jest drugie dno, pozytywny „przekaz podprogowy” umiejscowiony w obrazach Magdy.
Artystka poprzez swoją sztukę zachęca do uważności, przemyślanej konsumpcji i zwróceniu się ku temu co stare i zapomniane oraz nadawania zniszczonym przedmiotom nowych znaczeń.
Zrównoważony rozwój, troska o dobro planety – to tematy, które w sposób bezpośredni (użyte materiały: wypalone ziarna kawy, zapomniane przedmioty z drugiej ręki) jak i pośredni (kontemplacyjność, minimalizm i spokój bijący z malarskich kompozycji) możemy dostrzec w twórczości Lenartowicz.
We współczesnym świecie rolą sztuki jest krytyczne analizowanie otaczającej nas rzeczywistości, reagowanie na zachodzące coraz szybciej zmiany, kreowanie świadomych postaw (także społecznych i ekologicznych). Wszak sztuka, oprócz cieszenia oka i dostarczaniu nam przyjemności jest niczym, gdy nie odciska na nas śladu i zaprasza nas do głębszych refleksji nad coraz to szybciej zmieniającym się światem.
Aleksandra Kalina
Specjalistka ds. sztuki najnowszej


NAPISZ DO MNIE

lenartowicz.magdalena@gmail.com


Facebook-f
Instagram

mlenartowiczART

© 2022 All Rights Reserved.