Przejdź do treści

Rzeźby Lenartowicz pozwalają światłu na swobodne przenikanie, dzięki czemu mogą stać się integralną częścią przestrzeni nie zawłaszczając jej dla siebie. To świeże i pełne subtelności podejście do rzeźbiarstwa sprawia, że idealnie wpisuje się nie tylko w powierzchniach specjalnie do sztuki dedykowanych takich jak galerie czy muzea a również do kameralnych wnętrz domowych nawet o niewielkim metrażu. 

Gra subtelnych przezroczystości przełamana jest przez Lenartowicz zdecydowanym akcentem kolorystycznym. Zarówno w pracach malarskich jak i przestrzennych u Lenartowicz pierwsze skrzypce gra intensywny i precyzyjnie dobrany pigment. Magdalena sięga po całą paletę barwną inspirowaną odcieniami natury. Spotkamy tu lazurowe błękity, turkusy, przejrzyste akwamaryny, słoneczne żółcienie, soczyste róże, ciepłe beże – barwy, które przywołują nam skojarzenia z naturą w jej najbujniejszym rozkwicie. Nie zabraknie tu charakterystycznego dla artystki elementu z jej twórczego języka czyli złota płatkowe migocącego do widza, które jeszcze bardziej potęguje efekt gry światłem.

Nadrzędnym celem sztuki Lenartowicz jest wywołanie u widza pozytywnych emocji, wprawienia odbiorcy w dobry nastrój. Prace artystki wydają się mówić: zatrzymaj się na moment i złap głęboki oddech. Za pomocą nieoczywistych, abstrakcyjnych form rzeźbiarka zaprasza nas do jeszcze bliższego kontaktu ze sztuką. Prace Lenartowicz „schodzą” ze ścian i z obrazów zamieniają się w formy przestrzenne – co pozwala na jeszcze bliższy i bardziej osobisty kontakt ze sztuką.

Współczesna polska rzeźba kobieca zyskuje coraz większe uznanie wśród odbiorców sztuki zarówno w kraju jak i poza granicami. Poza królowymi polskiej rzeźby takimi jak Magdalena Abakanowicz (warto wspomnieć chociażby jej monograficzną wystawę w TATE MODERN w Londynie w 2023 r.), Alina Szapocznikow, Katarzyna Kobro, Barbary Falender i wielu innych oczy kolekcjonerów coraz częściej i odważniej spoglądają na rzeźbę. Prywatne kolekcje coraz częściej uzupełniane są o rzeźbiarskie egzemplarze. Przestrzenne obiekty dają dużo większe pole do własnej interpretacji i zestawień z innymi dziełami sztuki dla odbiorcy. Możemy ją dowolnie ustawiać w przestrzeni mieszkań tworząc przy tym nowe konteksty i znaczenia. Nie dziwi zatem coraz częstszy wybór rzeźby zarówno jako dobro inwestycyjne jak i obiekt do wspólnego przebywania. Wszak polska młoda rzeźba w porównaniu do zachodnioeuropejskiego rynku sztuki wciąż jest niedoszacowana i niedoceniona.